گالری ما

اطلاعات تماس

صفر تا صد بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

مجموعه فعالیت هایی که باعث میشود تا یک ساختمان مجددا قابل سکونت و استفاده باشد را بازسازی ساختمان میگویند. بازسازی ساختمان به صورت جزئی و همچنین کلی انجام میشود که در روش جزئی تنها یک بخش از ساختمان و در روش کلی تمام قسمت های ساختمان که ممکن است بیرون و یا داخل سازه باشد مورد مرمت قرار میگیرد.

این کار علاوه بر اینکه باعث احیا قسمت های آسیب دیده میشود، جان تازه ای نیز به جلوه ظاهری میبخشد. این عمل هزینه های هنگفت تعویض ساختمان را ندارد و بسیار مقرون بصرفه تر میباشد.

گاهی بازسازی بدون در نظر گرفتن همه نیازها و هزینه کل پروژه و همینطور عدم برنام ریزی مناسب انجام می شود که این اشتباهات، صدمات و تلفات زیادی از نظر مالی و همینطور کیفیت کار ایجاد خواهد کرد. چرا بازسازی می کنید؟ چه چیزی باعث تصمیم گیری شما برای بازسازی شده است؟ آیا مطمئن هستید که می خواهید برخی قسمت های خانه خود را تغییر داده و تمایل دارید برای آن هزینه کنید؟

ارزیابی دلایل بازسازی کاری بسیار اساسی است زیرا تصمیم عجوله و نامعقول خسارات زیادی را در بردارد.

بازسازی ساختمان

فاکتورهای اصلی در بازسازی ساختمان

قدمت سازه در بازسازی

قدمت سازه اهمیت بسزایی دارد. اگر سازه از قدمت زیادی برخودار باشد ابتدا زیرسازی را باید مد نظر قرار داد.

بازسازی ساختمان

سلیقه کارفرما در بازسازی

همچنین نسبت به درخواست کارفرما ممکن است جابجایی هایی نیز در دیوارها و بخش های مختلف ساختمان روی دهد.

به طور مثال ممکن است کارفرما تمایل داشته باشد تا یکی از دیوارها را حذف نموده و فضای بازتری را در اختیار داشته باشد که از همین رو مجری امر باید مطابق با سلیقه کار فرما (در صورتی که دیوار باربر نباشد) عمل نماید.

این نکته را باید در نظر گرفت که برخی از کارها در بازسازی ساختمان نیاز به دریافت مجوز میباشد. جهت اطلاع از مواردی که نیاز به مجوز است مقاله همه چیز قبل بازسازی را مطالعه نمایید. همچنین با رفتن به بخش تماس با ما از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

بازسازی ساختمان

مراحل بازسازی ساختمان

زیرسازی در بازسازی ساختمان

مصالح ساختمانی از عمر مفیدی برخوردار هستند و به همین دلیل اگر عمر سازه بالا باشد قبل از شروع باید ابتدا زیر سازی انجام شود. در زیرسازی ساختمان تمام لوله کشی ها، سیم کشی ها و به طور کلی تمام تجهیزاتی که در بخش داخلی بافت سازه به کار رفته اند تعویض و نوسازی میشوند.

مراحل بازسازی ساختمان

نازک کاری در بازسازی ساختمان

مرحله بعدی نوبت به نازک کاری میرسد که در این مرحله ممکن است به دو روش عمل شود. روش اول تمام مراحل مطابق با سلیقه کارفرما پیش میرود و معمار نقشی در طراحی ندارد. روش دوم تمام مراحل کار به تیم مهندسی سپرده میشود که البته روش دوم نتیجه بهتری خواهد داشت. تیمی از مهندسین متخصص که تا کنون چندین پروژه را انجام داده اند با توجه به تجربه خود میتواند راه کار هایی را ارائه دهد که مطابق با اصول بازسازی باشد اما کارفرما به دلیل عدم تجربه کافی نمیتواند روش های اصولی را به معمار پیشنهاد دهد.

در بخش نازک کاری که در واقع همان بخش سطحی داخل و خارج سازه میباشد نسبت به کاربری ساختمان از تجهیزات و وسایل مختلفی استفاده میشود.

مراحل بازسازی ساختمان

انواع بازسازی ساختمان

در ادامه به برخی از تفاوت های موجود با کاربری اداری و  ساختمان مسکونی اشاره میکنیم.

بازسازی ساختمان اداری

در این نوع پروژه ها اگر بافت ساختمان تا حد زیادی قدیمی شده باشد و از تجهیزات و امکانات روز برخوردار نباشد به گونه ای عمل میشود که بعد از اتمام بازسازی به تمام امکانات و تجهیزاتی که یک ساختمان جدید و مدرن نیاز دارد تجهیز شود. شاید تجهیزاتی که  قبل از شروع نیز وجود داشتند بتوانند نیاز کارفرما را بر طرف نمایند اما تجهیزات جدید میتوانند سهولت انجام کار و همچنین رفاه بیشتر پرسنل و ارباب رجوع را به همراه داشته باشند.به طور مثال در بازسازی از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی جدید استفاده میشود که نسبت به سیستم های قدیمی از کیفیت و کارایی بالاتری برخوردار هستند. همچنین هر کارمند میتواند از یک پارتیشن به عنوان اتاق کار خود برخوردار باشد که در نتیجه راندمان کاری را تا حد زیادی افزایش میدهد.

بازسازی ساختمان اداری

بازسازی ساختمان مسکونی

در ساختمان های مسکونی میتوان گفت که تنها نوسازی انجام میشود و تغییر چندانی در تجهیزات و امکانات بوجود نمی آید مگر آنکه کارفرما درخواست نماید تا تجهیزات به کار رفته در سازه به روز و مدرن شوند.

در ساختمان مسکونی بیشتر به جنبه های زیبا سازی توجه میشود اما در ساختمان اداری همانطور که گفته شد علاوه بر زیبایی به نوسازی و بروز کردن تجهیزات نیز توجه خاصی میشود تا راندمان کاری پرسنل افزایش یابد.

بازسازی ساختمان اداری

بازسازی ساختمان تجاری

کار کردن در ساختمان های تجاری کهنه بسیار خطرناک می باشد و هرگونه سهل انگاری خسارات جبران ناپذیری به بار می آورد. متاسفانه تاکنون بارها شاهد بروز حوادث در ساختمان های تجاری قدیمی بوده ایم. در طی این حوادث خسارت های جانی و مالی بسیار زیادی برای افراد وارد شده است. نمونه ای از این موضوع ساختمان پلاسکو میباشد. لذا بهترین کار پیشگیری از بروز چنین حوادثی می باشد.

بازسازی ساختمان پلاسکو

ساختمان های تجاری از اجزای اساسی مجموعه شهری هستند و از اهمیت بالایی برخوردارند. پس بهتر است قبل از اینکه متحمل خسارت های فراوان شویم اقدام به بازسازی کنیم.

از طرفی مشتریان به ساختمان های تجاری با ظاهر زیبا و شیک اهمیت بیشتری دارند بنابراین هر هزینه ای که صرف بازسازی در محیط های تجاری شود چندین برابر به عنوان سود باز میگردد.

مرکز خرید GPO ملبورن (Melbourne’s GPO) در استرالیا در سال 2004  بازسازی‌شده و به یک مرکز خرید لوکس تبدیل شد. GPO ملبورن در مرکز منطقه تجاری مرکزی ملبورن واقع‌ شده است. این مرکز در دوران ملکه ویکتوریا طراحی‌شده است و معماری و طراحی داخلی آن شگفت‌انگیز است. حتی پس از بازسازی مجدد آن به طراحی داخلی و سبک ساختمان هیچ آسیبی وارد نشده است.

مرکز خرید GPO ملبورن (Melbourne’s GPO) در استرالیا

مراحل مختلف بازسازی منزل

بازسازی منزل

انتخاب نوع پوشش دیوار ها

در این مرحله بیشتر به بحث طراحی دکوراسیون داخلی پرداخته می شود. شما گزینه های بسیاری پیش رو دارید که باید یکی را به عنوان پوشش دیوار خود انتخاب کنید. پنل های دکوراتیو سه بعدی , پوستر سه بعدی , دیوار پوش , سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری و بسیاری از گزینه های دیگر، همه از جمله گزینه هایی برای انتخاب هستند که در این مرحله  می توانید بهترین نوع پوشش را برای دیوار منزل خود انتخاب کنید.
بازسازی دیوار ساختمان

نحوه چیدمان و طراحی منزل

 هرچقدر هم که برای بازسازی داخلی منزل خود هزینه کرده باشید، زمانی این هزینه دارای ارزش می باشد که با نحوه چیدمان و طراحی داخلی منزل شما دارای هارمونی باشد و باعث زیبایی هر چه بیشتر منزل شما شود. برای این منظور، شما باید در بازسازی داخلی منزل خود طراحی و نحوه چیدمان دکوراسیون داخلی جدید و زیبایی را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که طراحی مبتکرانه بسیار حائز اهمیت می باشد. پس باید برای آن زمان بیشتری را اختصاص دهید. برای این منظور شما باید طراحی های متنوع و سبک های مختلف را به نسبت فضای خود بسنجید.
دکوراسیون داخلی در بازسازی
رنگ آمیزی دیوار ها و سقف
در این مرحله از بازسازی ، شما باید دقت کنید که کدام نوع طراحی و نقاشی بیشتر به سلیقه و نظر شما نزدیک تر است. اگرچه معمولا در ایران کارفرمایان زیبایی و سادگی رنگ سفید را به طرح های مختلف ترجیح می دهند، اما با این حال رنگ های قرمز، آبی و سبز و … نیز در معماری امروزه توسط بسیاری از افراد استفاده می شود. با این حال انتخاب رنگ ساختمان در بازسازی داخلی منزل نیز از جمله مواردی است که کاملا بستگی به سلیقه شخصی خود شما دارد.
رنگ دیوار در بازسازی

نوسازی کف منزل

 پس از انجام مراحل بالا به طور اصولی و درست ، باید یک نوع کف را برای منزل خود انتخاب کنید و باید در نظر داشته باشید که هر نوع کفی ، مشتری منحصر به فرد خود را دارد.

بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه از دید معماران قلب خانه می باشد و معمولا خانم های ایرانی بیشترین زمان را در این فضا می گذرانند و آشپزخانه در زیبایی دکوراسیون داخلی منزل سهم بسزایی دارد. بخصوص امروزه که آشپزخانه ها بصورت اپن می باشند بیشتر در معرض دید هستند. بازسازی آشپزخانه امروزه شامل تعویض کابینت ها , تخریب دیوارها , تخریب آرک های قدیمی و رابیتس کاری ها , نوسازی و یا حتی در صورت لزوم جابه جایی لوله کشی ها , کف سازی , کاشی بین کابینتی و … می باشد.
و در نظر داشته باشید که جهت تعویض کابینت ها اگر شما طرفدار سبک کلاسیک می باشید کابینت ممبران پیشنهاد ما به شما می باشد و اگر طرفدار سبک مدرن هستید کابینت های گلاس را پیشنهاد می کنیم.

بازسازی آشپزخانه

نکات مورد توجه در بازسازی آشپزخانه:

  • نوسازی کابینت و یا درب های کابینت
  • استفاده از ابزار ها و وسایل جدید و مدرن
  • نوسازی کف آشپزخانه
  • تعیین مناسب ارتفاع کابینت ها
  • ساختن یک کانتر زیبا برای ورودی آشپزخانه
  • استفاده کردن از ساختار جزیره ای
  • همخوانی داشتن با دیگر اجزای خانه
  • استفاده از کناف در سقف آشپزخانه
  • بازسازی تاسیسات و شیرآلات
  • تعیین بهترین موقعیت تجهیزات

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

برای بازسازی سرویس بهداشتی و حمام در درجه اول باید اولویت بندی نمود ، از جمله متداول ترین مراحلی که در فرایند بازسازی حمام و سرویس بهداشتی انجام می گیرد اول عایق بندی دیوار و کف ها , تعمیر لوله کشی ها و تاسیسات ، نقاشی دیوار ها و تعویض کاشی ها ، تعویض شیر آلات ها، بازسازی تهویه این مکان ها ، جابه جایی کاسه توالت با فرنگی و طراحی قفسه ها و…. می باشد . البته باید به این نکته توجه نمود که این فضا ها را با عناصری کم هزینه باید تزئین نمود به فرض مثال می توان برای زیبا تر کردن فضای داخلی یک حمام از یک گلدان ، حوله و یک قالیچه مناسب استفاده کرد و آراستگی و زیبایی خاصی را به حمام داد.

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

بازسازی اتاق خواب

بازسازی اتاق خواب معمولا به نسبت فردی که از آن اتاق استفاده می کند انجام می گیرد. معمولا در اتاق خواب کودک به خصوص اتاق کودک دختر از رنگ های روشن و شاد استفاده می شود. در منزل های قدیمی معمولا کمد دیواری ها از طریق دیوار کشی و چهارچوب فلزی انجام می شد که این مصالح و قطر دیواره های کمد ها فضای زیادی از اتاق را اشغال می نمود اما امروزه در بازسازی اتاق خواب از کمد دیواری های چوبی که قطر دیواره های آن ها بسیار کم اما با مقاومت بالا می باشد استفاده می شود.

در نظر داشته باشید که در فرایند بازسازی اتاق خواب ابتدا محل قرارگیری و ابعاد کمد دیواری را مشخص می کنند.

کمد دیواری یکی از مهمترین عناصر یک اتاق خواب می باشد که اندازه و متراژ آن وابسته به فضا می باشد.

بازسازی اتاق خواب

نکته پایانی

برای انجام بازسازی و انجام کار در مدت زمان معین و در حیطه حریم های اعلام شده حتما نیاز به تجربه و در برخی موارد اخذ مجوز است زیرا در صورت عدم رعایت قوانین مجبور به متوقف کردن کار یا تخریب آن هستید که  هزینه و زمان زیادی را اتلاف خواهد کرد.

به همین دلیل بهتر است در هنگام بازسازی از یک تیم متخصص و با تجربه در این زمینه استفاده نمایید. جهت مشاوره و سپردن کار بازسازی خود به تیم متخصص مهندسی سورنا به قسمت تماس با ما مراجعه نمایید.

بازسازی ساختمان

جهت مشاهده تاثیر مثبت و چشمگیر بازسازی ویلا قدیمی بر روی لینک کلیک نمایید.

modir

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *