دکوراسیون داخلی چیست؟

براساس معنی مندرج در لغت نامه آکسفورد، دکوراسیون داخلی عبارت است از: «هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه».

دکوراسیون داخلی مانند هنرهای دیگر، دارای سبک و سیاق و اصولی است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای هر دوره، ایجاد میشود .

دکوراسیون داخلی در واقع همان خلق فضاست، فضایی که در عین زیبایی و اثرگذار بودن کارایی لازم را نیز داشته باشد. طراح با ترکیب اصول و ارکان تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی را ایجاد می‌کند که معرف هویت، نیاز، درک و خواسته‌های طرف مقابلش است.

بر همین اساس دکوراسیون داخلی فضاها با یکدیگر بسته به نوع استفاده و کارایی متفاوت بوده که به شرح آنها می پردازیم.

دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلیمنزل شامل تمامی اجزای داخلی یک ساختمان از قبیل دکوراسیون اتاق خواب، دکوراسیون نشیمن و پذیرایی، دکوراسیون آشپزخانه و دکوراسیون سرویس و حماممی‌باشد.

دکوراسیون داخلی منزل از عناصر و المان‌های متفاوتی برخوردار است که توجه به هر کدام از اهمیت بسزایی برخوردار است ، برای طراحی دکوراسیون منزل لازم است در ابتدا به اصول منطقی و اصلی دکوراسیون داخلی توجه کرد. هماهنگی و هارمونی در تمامی عناصر از قبیل رنگ، نور و نورپردازی، بافت، فرم و بخش های ثابتی همچون دیوار ، سقف‌ و کف‌ می بایست در اوج خود باشند تا فضایی دلنشین و مسحورکننده خلق نمایند.

یک دکوراسیون ساده و کم‌هزینه نیز می‌تواند بسیار مجذوب‌کننده و چشم‌ نواز باشد در صورتیکه از اصول معماری داخلی بدرستی تبعیت کند.

در دکوراسیون داخلی منزل ، هر یک از قسمت‌ های خانه را می‌توانیم به سبکی مجزا و متفاوت آراسته نماییم که البته بستگی به نوع سلیقه و دیدگاه هنری هر فرد دارد، به عبارتی دیگر می‌توانیم در طراحی منزل خود از سبک گلچین‌گرایی پیروی کنیم.

در ادامه از کلیدی ترین عناصر در دکوراسیون داخلی میتوان از جادوی رنگ یاد کرد ، رنگ ‌ها به فضا روح می‌بخشند، می‌توانند فضا و محیط را گرم و صمیمی و آرام بسازند یا برعکس، محیطی بی‌روح غم‌افزا و کسل‌کننده بسازند ، رنگ‌ها تاثیر مستقیم روانی بر ذهن و جان انسان دارند .

در دایره رنگ‌ ، هر یک از رنگ‌ها معنا و مفهوم خاصی دارند و دارای تاثیر متفاوتی هستند که بهتر است در دکوراسیون منزل با توجه به روحیات و نگرش فرد، انتخاب شوند، رنگ‌ها بعد دهنده و حجم‌دهنده هستند و فضا را متغیر نشان می‌دهند.

نور و نورپردازی نیز بسیار مهم و حیاتی است چراکه نور، قدرت درک بصری را افزایش داده و به اشیاء، بعد و فرم و شکل می‌بخشد. نورپردازی سبب می‌شود واقعیت اشیاء نمایان گردد و نشاط و انرژی خاصی به فضا بخشیده شود.

نوع پوشش دیوارها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برای تزیین دیوارها می‌توانیم از مواد یا متریال متفاوتی استفاده کنید که بسته به سبک و نوع دکوراسیون منزل تان دارد برای این منظور می توانید از پیشنهادات طراح خود استفاده نمایید.

نوع ، شکل و فرم سقف‌ها نیز مهم است چراکه می‌تواند به فضا بعد و هویت ببخشد. انتخاب کف‌پوش‌ مناسب را نیز فراموش نکنید و در آن دقت کافی کنید.

در اصل کنار هم قرار گرفتن صحیح این عناصر در کنار یکدیگر، چالشی مهیج است که می‌تواند فضایمان را به طور کل متحول و دگرگون سازد و محیطی باشد که رافع خستگی های روحی و جسمی تان باشد.

برای داشتن فضایی منحصر بفرد و جذاب می توانید از شرکت سورنا جهت طراحی و اجرای دکوراسیون منزل تان استفاده نمایید.

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

دکوراسیون سالن پذیرایی

ما به شما در طراحی چیدمان دکورسیون داخلی خانه کمک می کنیم از جمله چیدمان های مورد توجه در تمام خانه ها چیدمان و دکوراسیون سالن پذیرایی است، ما ایرانی های مهمان نواز همواره بهترین امکانات خانه را در سالن پذیرایی خود استفاده می کنیم، با این وجود و طبق رسوم گذشته، دکوراسیون سالن پذیرایی بیش از هر جای دیگر در خانه مورد توجه قرار می گیرد، به یاد دشته باشید.

دکوراسیون سالن پذیرایی 1
دکوراسیون سالن پذیرایی 2

دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب در دکوراسیون منزل پناهگاهی امن و حوزه خصوصی برای استراحت و خواب محسوب می شود که در پایان یک روز سخت به آن پناه برده و به کارهای شخصی و استراحت می پردازیم، مطالعه کتاب در آرامش و گذراندن زمانی بدون دغدغه نیازمند طراحی متناسب دکوراسیون برای ایجاد احساس راحتی و آرامش بیشتر است  نحوه تزئین اتاق خواب ،رنگ ها، پارچه ها و متریال های به کار رفته، مبلمان و درکل سبک طراحی بر خلق و خوی افراد تاثیر گذاشته و احساسات را به راحتی تغییر می دهد.

دکوراسیون اتاق خواب 1
دکوراسیون اتاق خواب 2

دکوراسیون سرویس بهداشتی

طرح های مینیمال و مدرن ، چشم نواز و آرامش بخش هستند و در بسیاری از حمام ها و سرویس های بهداشتی شاهده بهره گیری از این سبک ها هستیم . خطوط ساده ، دکوراسیونی ساده را به وجود می آورند و این چنین فضاهایی به دور از هر گونه بی نظمی هستند . انسان با وجود چنین فضاهایی می تواند یک روز خوب را شروع و یا با خوابی سبک ، روز را به پایان برساند . بنابراین به دلیل همین زیبایی های کوچک ، نیازی به جزییات اضافه و غیرضروری نداریم.

دکوراسیون سرویس بهداشتی
دکوراسیون سرویس بهداشتی

دکوراسیون داخلی تجاری

همانطور که می دانیم در یک فضای داخلی از المان های مختلفی از قبیل نور،رنگ،حجم،بافت و… استفاده می شود،چگونگی ترکیب و بکارگیری این عناصر در کنار هم اختلاف کاربری ها را به ما نشان می دهد. به عنوان مثال در طراحی دکوراسیون کافی شاپ از رنگهای تیره تر و نور کم تری نسبت به یک دکوراسیون فست فود استفاده می شود، چرا که شخص در محیط کم نور خلوت و سکوت بیشتری را احساس می کند یا در طراحی دکوراسیون اداری از تنالیه رنگی متفاوت تری نسبت به دکوراسیون مسکونی استفاده می شود، تا آن مکان را رسمی تر نشان دهد،همچنین حتی المقدور مصالحی بکار برده می شود که کم ترین بازتاب صدا را داشته باشند. آنچه که در این میان اهمیت دارد اینست که شکل و دیزاین یک محیط بگونه ای باشد تا هویت آن مکان را به نحوی شایسته بیان نموده و حس خوب آرامش را برای ما به ارمغان بیاورد.

برای داشتن فضایی منحصر بفرد در واحد تجاری خود می توانید از شرکت سورنا جهت طراحی و اجرای دکوراسیون تجاری تان استفاده نمایید.

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی مغازه و فروشگاه

انتخاب دکوراسیون زیبا برای مغازه یا فروشگاه یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت زیرا مغازه با طراحی داخلی شیک و ویترین زیبا می تواند باعث جذب بیشتر مشتری شود.

دکوراسیون مغازه یا فروشگاه عامل بسیار مهمی جهت جذب مشتری است. نحوه طراحی مغازه ارتباط مستقیمی با نوع، تعداد و ابعاد محصولات و متراژ مغازه دارد.

اگر شما صاحب مغازه ای با متراژ کوچک می باشید می توانید با کمی خلاقیت  در دکوراسیون مغازه کوچک را به گونه ای طراحی کنید که مشتری در نگاه اول جذب مغازه شما شود و طراحی داخلی مغازه او را تحت تاثیر قرار دهد و از خرید از فروشگاه کوچک شما لذت ببرد.

طراحی دکوراسیون مغازه و طراحی ویترین مغازه و طراحی نمای مغازه اگر به درستی انجام شود می تواند توجه افراد زیادی را به سمت مغازه شما جلب کند و باعث افزایش در آمد و داشتن مشتریان بیشتری شود از این رو بهتر است در انتخاب طراحی داخلی و طراحی نمای بیرونی انواع مغازه ها حساسیت لازم را به خرج دهید و از متخصصین این حوزه استفاده نمایید.

دکوراسیون داخلی مغازه
دکوراسیون داخلی مغازه 1

دکوراسیون داخلی رستوران و کافی شاپ

طراحی دکوراسیون رستوران موضوعی با اهمیت است که باید در هنگام راه اندازی رستوران به آن توجه ای ویژه داشت زیرا اگر طراحی داخلی رستوران شیک و زیبا باشد توجه مشتریان زیادی را به سوی خود جلب می کند.

در برخی از رستوران ها که وارد می‌شوید محو دیزاین و طراحی رستوران خواهید شد. دیزاین و طراحی این رستورانها بستگی به نوع غذا و فرهنگ آن کشور دارد.

انتخاب سبک دکوراسیون رستوران از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه ای ویژه داشت و شما می توانید بعد از انتخاب سبک دکوراسیون رستوران های کوچک و بزرگ اقدام به تهیه و چیدمان وسایل و تزیین فضای رستوران کنید.

در کل طراحی رستوران به دو بخش طراحی داخلی و طراحی خارجی رستوران تقسیم می‌شود.

دکوراسیون داخلی رستوران
دکوراسیون داخلی رستوران 1

دکوراسیون داخلی اداری

بسیاری از ما روزانه ساعت های مدیدی را خارج از منزل می گذرانیم ، محل کار هر فرد خانه دوم او بحساب می آید محیط کار استاندارد و کاربر پسند دغدغه مدیران شرکت ها و صد البته معماران و طراحان دکوراسیون داخلی می باشد، در طراحی محیط اداری نکات کلیدی از قبیل رنگ ، نور، مبلمان و وسایل کاربردی از اولویت ها است از این رو می توان از رنگ بعنوان اولین عنصر تاثیر گذار در هر مکانی یاد کرد این عنصر در هر قسمتی همچون سقف، دیوار، کف ، مبلمان ، لوازم کاربردی و تزئینی نمایان است بکارگیری مناسب این ویژگی در محیط کار فضایی جذاب و با آرامش را به دنبال خواهد داشت.

در طراحی دکوراسیون اداری علاوه بر زیبایی بهینه سازی فضا از نظر کاربردی ، بصری و صوتی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد بعنوان نمونه امروزه در واحدهای اداری بجای استفاده از مصالح بنایی در جداسازی فضاها از پارتیشن استفاده می گردد زیرا هم کاربردی است و هم به آسانی قابل تغییر و تعویض می باشد همچنین در دیزاین فضاهای کوچک نیز توصیه میشود به قفسه ها و کمد ها توجه ویژه شود که در آینده به دلیل کبود فضا از نظر بصری آشفتگی و بینظمی کمتری در محیط احساس میشود.

همچنین از لحاظ صوتی نیز می توان از سقف کاذب آگوستیک استفاده نمود یا در کف از متریال دیگری همچون پارکت بدیل اینکه ضریب انعکاس کمتری دارند بکار برد در خاتمه می توان به نور مناسب نیز تاکید کرد چرا که کمبود نور باعت ایجاد خستگی و کسالت و نور بیش از حد باعث ایجاد اختلال در تمرکز و آسیب چشم خواهد شد ، شدت روشنایی در هر محیط متفاوت است و واحد اندازه گیری آن لوکس می باشد.

در آخر نیز می توان به نوع کاربری در دکوراسیون اداری اشاره کرد دیزاین دفتر نمایندگی با دفتر نشریه یا فضاهایی همچون مطب دکتر و ساختمان پزشکان تفاوت های اساسی در نحوه طراحی و چگونگی استفاده از عناصر دارد.

حال اگر قصد طراحی محیط کار خود را دارید می توانید از شرکت سورنا مربوط به طراحی و اجرای دکوراسیون اداری و فضاهای درمانی بهره مند گردید.

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

برای تماس با شرکت مهندسی سورنا میتوانید به بخش ارتباط با ما مراجعه فرمایید.