گالری ما

اطلاعات تماس

دکوراسیون مینیمال

برای آشنایی بهتر با دکوراسیون مینیمال ابتدا لازم است تا با مفهوم آن آشنا شویم. مینیمال (minimal) در لغت به معنی حداقل است. اصطلاح مینیمالیست نیز با توجه به محل کاربرد آن به معنی حداقلی و استفاده بردن از حداقل‌ها است. به همین منظور مینیمالیست‌ها به ساده بودن و ساده گرایی شهرت دارند. در هنر نیز مینیمالیسم یک سبک بوده و هنرمند اثر خود را با ساده‌ترین و حداقل ویژگی‌ها و جزییات خلق می‌کند.

بنابراین در دکوراسیون نیز به ساده‌تر کردن فضا و محیط و استفاده حداقلی از وسایل ، سبک مینیمال گفته می‌شود. سبکی که یکی از معروف‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود.

تاریخچه مینیمال

تاریخچه مینیمال به قرن بیستم برمی گردد. مینیمالیست تنها در معماری کاربرد ندارد؛ در واقع مینیمالیسم یک جنبش هنری است که در تمام زمینه‌های هنری و طراحی می‌تواند کاربرد داشته باشد. اصطلاح مینیمال در ۱۹۶۵ میلادی توسط ریچارد وولهایم مطرح شد و کم کم این اصطلاح همه گیر شد. اما شاید دکوراسیون مینیمال در چگونگی زندگی کردن و معنای زندگی مفهوم بسیار پر کاربردتری داشته باشد. همه چیز در گذر زمان دچار تغییر می‌شود و دکوراسیون مینیمال نیز از این موضوع مستثنی نبوده و شاید طراحی دکوراسیون به سبک مینیمالیسم امروزه از مفهوم اصلی خود بسیار دور شده باشد؛ اما به عنوان یک سبک مدرن در دنیای امروزی طرفداران بسیار زیادی دارد.

دکوراسیون مینیمال

طراحی مینیمال

امروزه اکثر مردم با مفهوم مینیمال آشنا هستند ، که شامل رها کردن چیزها تا ابتدایی ترین شکل آنها است. می تواند برای هر چیزی از هنر و سبک زندگی گرفته تا معماری و طراحی داخلی کاربرد داشته باشد.

دکوراسیون مینیمال بسیار شبیه به طراحی داخلی مدرن است و شامل استفاده از ملزومات ضروری برای ایجاد یک فضای ساده و بدون شلوغی است. با سادگی ، خطوط تمیز و یک پالت تک رنگ با رنگی که به عنوان لهجه استفاده می شود مشخص می شود. این طرح معمولاً یک طرح طبقه باز ، مقدار زیادی نور و مبلمان کاربردی را با هم ترکیب می کند و فقط بر روی شکل ، رنگ و بافت و تنها تعداد کمی از عناصر اساسی تمرکز دارد.

عناصر طراحی مینیمالیستی

. ملزومات برهنه

رویکرد سبک مینیمال فقط از عناصر اساسی استفاده می کند: نور ، فرم و مواد زیبا ، معمولاً در یک طرح باز ، برای ایجاد احساس آزادی و آرامش. هیچ تزئین بیش از حدی وجود ندارد. در عوض ، تعداد کمی از جزئیات استفاده شده بسیار بجا هستند و هماهنگ با تنظیمات ترکیب می شوند. این ممکن است به شکل یک اثر هنری منقوش به دیوار اتاق نشیمن یا یک گلدان زیبا در بالای میز غذاخوری باشد.

دکوراسیون مینیمال

. خطوط تمیز

مبلمان و لوازم جانبی مینیمال بر عملکرد و عملی بودن تمرکز دارند. سطوح صاف و خطوط تمیز و محکم عبارات جسورانه ای ایجاد می کند که بر ماهیت اساسی هر مورد تأکید دارد. وسایل و لوازمی با طرح و تزئینات بسیار پیدا نخواهید کرد. در عوض ، تمرکز بر روی خلوص و سادگی شکل و فرم است.

نیمکت ها و سطوح شفاف و تمیز ، دیوارهای برهنه با حداقل کارهای هنری و از بین بردن شلوغی ، برای ایجاد فضای حداقلی مینیمالی ضروری است.

دکوراسیون مینیمال

. پالت رنگی تک رنگ

یک طرح رنگی تک رنگ که متشکل از سفید ، بژ و خاکستری است ، از فضاهای دکوراسیون مینیمال میباشد.

این سبک به دنبال کاهش فرم ها و رنگ ها به ساده ترین حالت ها ، ایجاد فضاهای هوایی ، روشن و ظریف است. پالت رنگ شامل سایه های طبیعی روشن و ملایم مانند خاکستری سرد و گرم است که توسط رنگ های آبی نرم شده اند.

دکوراسیون مینیمال

ایجاد یک فضای مینیمال گرم

فضاهای مینیمال بلافاصله با ظاهر واضح ، تمیز ، بدون درهم و برهم و تک رنگ قابل تشخیص هستند. بهم ریختگی فضا به از هم ریختگی ذهن و ایجاد احساس آرامش بصری کمک می کند. با این حال ، برخی از طراحی های مینیمال  کمی احساس بی روح بودن را دارند. برای جلوگیری از این موضوع و اطمینان از اینکه فضای طراحی شده مینیمال شما نیز احساس گرمی داشته باشد ، چند کار کوچک می توانید انجام دهید.

. سایه ها و بافت های مختلف را ترکیب کنید

هنگام استفاده از پالت رنگی تک رنگ ، یک روش عالی برای ایجاد گرما در دکوراسیون مینیمال استفاده از سایه های مختلف و مخلوط کردن بافت ها است. به عنوان مثال ، استفاده از کاغذ دیواری های پارچه ای و پارچه های نرم و فرشهای پشمی در اتاق خواب گرمای آرامش بخش می بخشد. در حمام ، بافت  کاشی می تواند باعث جذابیت بصری شود در حالی که هنوز یک پالت رنگ خنثی را حفظ می کند ، در حالی که لوازم جانبی چوب می توانند عناصر سفید یا بتونی را نرم کنند.

دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون مینیمال

. منسوجات را در آن بگنجانید

منسوجات به بافت افزوده و بعد و گرمای بیشتری به یک فضا مینیمال می دهند. پارچه ، تختخواب ، کوسن و فرشهای منطقه در جنسهای متنوعی مانند پارچه ، پشم و پنبه فقط چند نمونه از این موارد هستند که می توانند با حفظ سبک مینیمال گرما و راحتی را به اتاق اضافه کنند.

دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون مینیمال

در صورتی که حس میکنید این سبک از طراحی داخلی متضاد با روحیات شما میباشد، بهتون پیشنهاد میدهیم سبکهای دیگر و به ویژه سبک بوهو که متضاد سبک مینیمال است را مد نظر قرار دهید.

دکوراسیون بوهو
سبک مینیمال                                                                         سبک بوهو
admin

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *