گالری ما

اطلاعات تماس

سبک دکوراسیون مدیترانه

سبک دکوراسیون مدیترانه

دکوراسیون به سبک مدیترانه عشق ، عطر ، مزه و رنگ سواحل جنوبی اروپا را به نمایش میکشد. وقتی به واژه ی مدیترانه  فکر کنیم ، احتمالا اولین موضوعاتی که به ذهن ما می رسد غذاهای دریایی لذیذ ، قدم زدن های طولانی در ساحل ، شنا و موزیک های شاد می باشد. فرهنگ میدترانه ای یکی از فرهنگ های تاثیر گذار در سطح جهانی می باشد. طراحی داخلی به این سبک بسیار آرامش بخش و دلنشین است.

آنچه در این مقاله میخوانید.

سبک مدیترانه ای فقط محدود به سنت و آداب و رسوم نمی شود و دکوراسیون داخلی را نیز در بر میگیرد.

از نام این سبک روشن است که شما عناصر مربوط به دریا، خورشید و پوشش گیاهی را در دکوراسیون خواهید داشت، همچنین تلفیقی از معماری مدرن و  سنتی ایتالیا،اسپانیا ویونان می باشد، و طرفدارن زیادی از سرتاسر جهان دارد.

سبک دکوراسیون مدیترانه چیست

تاریخچه دکوراسیون مدیترانه

منطقه مدیترانه شامل تمام کشورهای اطراف دریای مدیترانه است. این منطقه که حدود 22 کشور را در بر می گیرد، دارای آب و هوای معتدل است. شرایط آب و هوایی این منطقه نقش بسزایی در ساخت سبک طراحی داخلی داشته است.

در دهه 1920، این سبک طراحی داخلی به دلیل نفوذ اسپانیایی آن در ایالات متحده محبوب شد. از آنجایی که شهرهای ایالات متحده مانند فلوریدا و کالیفرنیا مانند کشورهای مدیترانه آب و هوای گرم و آفتابی دارند، این سبک مناسب بود و توسط طراحان داخلی مختلف رایج شد.

اگرچه هر کشوری در منطقه مدیترانه فرهنگ بسیار متفاوتی دارد، اما این سبک برای بسیاری از آنها آشناست. عناصر مشابه را می توان در هر کشوری یافت. با این حال هر کشوری در طول سال ها طرح های منحصر به فرد خود را ایجاد کرده است. به عنوان مثال، دکوراسیون داخلی یونان به طور گسترده ای از آبی کبالت استفاده می کند و کف های تیره و نقوش روستایی در ایتالیا معمولی است.

تاریخچه دکوراسیون مدیترانه

دکوراسیون در سبک مدیترانه

دکوراسیون مدیترانه‌ای یک استایل دکوراسیون داخلی است که تاثیرات فرهنگ و سبک زندگی کشورهای حوزهٔ دریای مدیترانه را به تصویر می‌کشد. این استایل معمولاً از رنگ‌ها، الهام‌بخش‌ها و عناصر مشخصی که در کشورهای اطراف دریای مدیترانه یافت می‌شود، الهام می‌گیرد. در زیر چند ویژگی اصلی دکوراسیون مدیترانه‌ای آورده شده است:

۱. رنگ‌ دکوراسیون مدیترانه:

از رنگهای زنده و طبیعی در این سبک استفاده می‌شود. آبی‌های دریا، سبزهای جنگل و زردهای خورشیدی معمولاً جزء پالت رنگی این استایل هستند.

۲. کاشی و سرامیک سبک مدیترانه:

کاشیهای سرامیکی با الگوها و طرحهای ژئومتریک و طبیعی معمولاً در دکوراسیون مدیترانه‌ای دیده می‌شوند. از کاشیهای معتدل و رنگارنگ برای زیبایی و پویایی استفاده می‌شود.

۳. استفاده از مواد طبیعی:

چوب، سنگ، و رویه‌های طبیعی مثل چرم در دکوراسیون مدیترانه‌ای جایگاه ویژه‌ای دارند. از مصالح سنگی مانند سنگ گرانیت و تراورتین نیز برای کف‌پوش‌ها و سطوح استفاده می‌شود.

۴. الهام گرفتن از طبیعت:

المان‌های طبیعی مانند گل‌ها، گلدان‌ها، پرده‌ها و تابلوهای تصاویری از مناظر طبیعی و دریاچه‌ها می‌توانند جزء دکوراسیون مدیترانه‌ای باشند.

۵. مبلمان دکوراسیون مدیترانه:

مبلمان با خطوط ساده و منحنی‌های نرم، معمولاً با پارچه‌های راحت و رنگی گرم استفاده می‌شود. پتوها و دستبندهای چوبی نیز از جزئیات مهم در دکوراسیون مدیترانه‌ای هستند.

۶. نورپردازی دکوراسیون مدیترانه:

نورپردازی طبیعی از طریق پنجره‌ها و درها به محیط وارد می‌شود. چراغ‌های طراحی شده به شکل اجسام دریایی یا الهه‌های یونانی نیز می‌توانند الهام‌بخش باشند.

۷. المان دریایی:

عناصری نظیر موزاییک‌های حاکم بر آب، عکس‌ها یا مجسمه‌هایی که به دریا و حیات دریایی اشاره دارند، در دکوراسیون مدیترانه‌ای استفاده می‌شوند.

۸. باغچه و حیاط کاری در دکوراسیون مدیترانه:

اگر امکان دارد، حیاط و باغچه با گل‌ها و گیاهان مدیترانه‌ای، نظیر زیتون، لیمو، و دیگر گیاهان مشابه، جزء دکوراسیون مدیترانه‌ای قلمداد می‌شوند.

با این ویژگی‌ها، شما می‌توانید یک فضای مدیترانه‌ای گرم و دلنشین ایجاد کنید که احساس آرامش و آسایش به شما و دیگر ساکنان فراهم کند.

سبک مدیترانه از کدام کشور به وجود آمده؟

دکوراسیون مدیترانه ای تقریباً به سبک طراحی جنوب یونان ، ایتالیا و اسپانیا اشاره دارد، این منطقه ها به دلیل داشتن آبهای فیروزه ای ، ساحل عظیم ، آفتاب درخشان و گل های شاد معروف است. هر کشوری از رنگ ها، پارچه ها، بافت ها و مواد خاصی تحت تأثیر فرهنگ خود استفاده می کند. که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم:

سبک مدیترانه ای یونانی

این سبک به طور سنتی دارای دیوارهای با گچ سفید و کفپوش چوبی با مبلمان کبالت آبی و چوبی است. ستون ها و قوس های مرتب اغلب در این سبک به همراه نقوش و الگوهای یونانی در بافت ها و پارچه ها استفاده می شوند.

سبک مدیترانه ای یونانی

دیوارهای سفید ، لوستر ، قفسه ها و لوازم جانبی در این سبک استفاده میشود. مبلمان مدرن تری استفاده میگردد ، استفاده از تکه های تمام رنگ سفید به نوع معمولی ، پاسیو معمولی که اغلب در این طرح طراحی وجود دارد .

سبک مدیترانه ای یونانی

سبک مدیترانه ای یونانی

سبک مدیترانه ای یونانی

سبک مدیترانه ای ایتالیایی

در این طرح با دقت و تأکید بر رنگ و بافت موجود در چشم انداز اطراف می باشد. مبلمان چدنی به همراه کف های چوبی یا سنگ و دیوارهای گچ بری قهوه ای یافت می شود. سبک مدیترانه ای ایتالیایی دارای کف های تیره ، چوب سخت ، طاق ها و دیوارهای بافت دار است ، عناصر اصلی آن استفاده از مبلمان به سبک منطقه ای و سایه های خاکی قهوه ای ، قرمز و زرد است.

سبک مدیترانه ای ایتالیایی

سبک مدیترانه ای ایتالیایی

سبک مدیترانه ای ایتالیایی

سبک مدیترانه ای ایتالیایی

سبک مدیترانه اسپانیایی

معماری با این سبک مانند طراحی داخلی سنتی اسپانیا است. از مبلمان مراکشی ، رنگهای پر جنب و جوش و نقاشی های دیواری ، همچنین رنگهای زرد و قرمز تیره برای کفپوش ، قاب آینه ، تابلو فرش یا لوازم جانبی مانند لامپ ، سفال و گلدان استفاده میشود.

رنگ آمیزی دیوارها به رنگ بنفش عمیق یا آبی و همچنین داشتن کف کاشی های چهار گوشه ای معمول است. کاشی کاری معرق ، گلدانهای سفالی ، نیمکت مخصوص روستایی ، وسایل سبک نمایانگر این طرح است.

سبک مدیترانه اسپانیایی

سبک مدیترانه اسپانیایی

سبک مدیترانه اسپانیایی

سبک مدیترانه اسپانیایی

عناصر تاثیر گذار سبک مدیترانه

برخی عناصر بسیار تاثیر گذار بر روی این سبک از دکوراسیون داخلی هستند که به شرح آنها میپردازیم.

مبلمان و لوازم جانبی

در این سبک معماری مبلمان رنگارنگ و سخت اروپایی طراحی دقیقی در خانه شما ایجاد میکند. درب و مبلمان اغلب از آهن سخت یا چوب های سخت ساخته شده اند. مبلمان در این دکوراسیون منعکس کننده سبک زندگی جامعه دریای مدیترانه است. مبلمان ساخته شده با چوب درخت کاج امضای این سبک از دکوراسیون داخلی است.

مبلمان و لوازم جانبی دکوراسیون مدیترانه ای

مبلمان و لوازم جانبی دکوراسیون مدیترانه ای

مبلمان و لوازم جانبی دکوراسیون مدیترانه ای

مبلمان و لوازم جانبی دکوراسیون مدیترانه ای

لوازم تزئینی

لوازم تزئینی در طراحی داخلی مدیترانه ای نیز سنتی و رنگی است. نورپردازی و لوسترها از همان آهن ساخته شده و برخی از آنها از شیشه های نگین موزائیک بر روی لامپ ها و سایه ها استفاده می کنند. علاوه بر این لوازم کاشی موزاییک ، که از تأثیرات اسلامی اسپانیا گرفته شده است غالباً روی تابلو ، میز ، آینه ها دیده می شود.

گلها ، چه تازه ، خشک و چه مصنوعی ، منبع دیگری از رنگ را به یک اتاق مدیترانه ای اضافه می کنند. آب یکی دیگر از عناصر معمول طراحی مدیترانه است و بسیاری از خانه های اروپایی شامل یک حوض یا استخر و یا آبنما هستند.

دیوارها و کفپوشها

ویژگی اصلی اتاقهای مدیترانه ای دیوارهای گچبری و کاشی های سنگی یا کف سنگی است. دیوارهای گچ کاری را می توان با کاغذ دیواری و یا با استفاده از گچ بری روی دیوارها ایجاد کرد. کفپوش های سنگی و کف سنگی یکی از ویژگی های مهم سبک مدیترانه ای است .

جهت مشاهده نمونه های بیشتر از این سبک دکوراسیون داخلی روی آپارات کلیک نمایید.

دکوراسیون مدرن در دکوراسیون مدیترانه

می توان سبک مدیترانه را با سبک مدرن در هم آمیخت که بر خلاف سبک تلفیقی ترکیبی از دو سبک مجزا ، مدیترانه ای و مدرن است. شما می توانید با اضافه کردن عناصر مدیترانه ، مانند کف کاشی یا سنگ به همراه پرتوهای چوب سنتی در سقف ها و طاق ها و سپس با عناصر اصلی مدرن داخل شومینه ، لوستر یا مبلمان این ترکیب را بین دو سبک دکوراسیون اجرا نمایید.

ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی مدیترانه ای

سبک دکوراسیون مدیترانه

سبک دکوراسیون مدیترانه

سبک دکوراسیون مدیترانه

سبک دکوراسیون مدیترانه

سبک دکوراسیون مدیترانه

سبک دکوراسیون مدیترانه

سبک دکوراسیون مدیترانه

سبک دکوراسیون مدیترانه

سبک مدیترانه ای یونانی

 در بالا چندین ایده جالب برای دکوراسیون داخلی به سبک مدیترانه آمده است که میتوانید با کمک از آنها یک سبک مدیترانه خلق کنید.

البته برای ایجاد سبک مدیترانه جذاب و دلنشین به تیم متخصص دکوراسیون داخلی سورنا مراجعه کنید

انواع مختلف دکوراسیون مدیترانه ای

دکوراسیون مدیترانه‌ای انواع مختلفی دارد که هرکدام به تاکید بر جنبه‌های خاصی از این سبک تمرکز دارند. در زیر، برخی از انواع دکوراسیون مدیترانه‌ای را ذکر می‌کنیم:

۱. مدیترانه کلاسیک:

این استایل به الهه‌های یونانی و رومی بازمی‌گردد. ستون‌ها، اسکله‌ها و عناصر معماری کلاسیک یونانی-رومی در این دکوراسیون بیشتر دیده می‌شوند. از مصالح مانند سنگ مرمر، طلا، و شیشه استفاده می‌شود.

۲. مدیترانه روستایی:

این استایل به طبیعت و فضاهای روستایی اطراف دریای مدیترانه اشاره دارد. از چوب با طراحی ساده، کاشی‌های سرامیکی با طرح‌های سنتی، و گل‌ها و گیاهان محلی استفاده می‌شود.

۳. مدیترانه مدرن:

این نسخه از دکوراسیون مدیترانه‌ای از الگوها و ایده‌های سنتی الهام می‌گیرد اما با طراحی‌های مدرن و مواد نوین ترکیب می‌شود. رنگ‌های زنده و مبلمان با خطوط ساده از ویژگی‌های آن هستند.

۴. مدیترانه ساحلی:

این استایل به زندگی ساحلی و عناصر دریایی اشاره دارد. از رنگهای آبی و سفید برای نمایش رنگهای دریا استفاده می‌شود. مبلمان و لوازم دیگر نیز ممکن است دارای الهه‌ها، صدف‌ها یا مدل‌های مرتبط با دریا باشند.

۵. مدیترانه شیک:

این نسخه از دکوراسیون مدیترانه‌ای با استفاده از رنگها و الگوهای مدرن‌تر و مواد با کیفیت بالا اجرا می‌شود. معمولاً طراحی ساده‌تری دارد اما با لمس‌های لوکس.

۶. مدیترانه مغربی:

ترکیب دکوراسیون مدیترانه‌ای با الگوها و الهام‌بخش‌های معماری مغربی. الهه‌ها، موزاییک‌های رنگارنگ، و اندیشه‌های ژئومتریک مغربی این نوع دکوراسیون را تعیین می‌کنند.

۷. مدیترانه ایتالیایی:

این نوع دکوراسیون به عناصر معماری و هنر ایتالیایی اشاره دارد. کاشی‌های سرامیکی با طرح‌های چشم‌نواز، مصالح معدنی مانند تراورتین و مرمر، و آثار هنری ایتالیایی می‌توانند جزء این دکوراسیون باشند.

۸. مدیترانه خاورمیانه ای:

این استایل دکوراسیون مدیترانه‌ای الهام گرفته از فرهنگ‌ها و هنرهای مختلف خاورمیانه است. الگوها و رنگهای زنده، کاشی‌های زیبا، و الهه‌های خاورمیانه‌ای در این دکوراسیون به کار می‌روند.

۹. مدیترانه زمستانی:

این نسخه از دکوراسیون مدیترانه‌ای به یک حس گرما و دفاعی در برابر آب و هوای سرد در فصول سرد سال تاکید دارد. از رنگهای زمستانی گرم و الهه‌های مربوط به این فصل استفاده می‌شود.

۱۰. مدیترانه معاصر:

در این نوع دکوراسیون مدیترانه‌ای، المان‌های سنتی با المان‌های مدرن ترکیب می‌شوند. طراحی ساده و استفاده از تکنولوژی در کنار الهام‌بخش‌های سنتی جهت ایجاد یک فضای مدرن و شیک.

هرکدام از این انواع دکوراسیون مدیترانه‌ای می‌توانند به سلیقه شخصیت شما، محل زندگی، و همچنین ایده‌های شما بستگی داشته باشند. مهمترین نکته این است که این انتخابات باید با هماهنگی و تعادل در طراحی به یک فضای زیبا و آرام بیانجامند.

مزایای استفاده از سبک دکوراسیون مدیترانه

این سبک بسیاری از مزایا و ویژگی‌های جذاب را به فضاها اضافه می‌کند که می‌تواند تجربه زندگی و استفاده از فضاها را بهبود بخشد. در زیر به برخی از مزایای دکوراسیون مدیترانه‌ای اشاره می‌شود:

۱. آرامش و آسایش:

طراحی مدیترانه‌ای با استفاده از رنگ‌های آرامش‌بخش، عناصر طبیعی و نورپردازی مناسب، به ایجاد یک فضای آرام و آسایش بخش کمک می‌کند. این سبک فضای زنگی را بسیار آرام و دلنشین مینماید.

۲. اتصال با طبیعت:

استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب، سنگ، گل‌ها و گیاهان مدیترانه‌ای، احساس ارتباط با طبیعت و محیط زیست را تقویت می‌کند.

۳. رنگهای زنده و تازه:

رنگهای زنده و تازه مانند آبی‌های دریا، سبزهای جنگل و رنگهای گل‌های مدیترانه‌ای، به فضا احساس تازگی و شادابی و شور به محیط می‌بخشد.

۴. الگوها و طرح‌های زیبا:

کاشی‌ها و الهه‌های زیبا، موزاییک‌ها و طرح‌های چشم‌نواز از جلب توجه و افزایش زیبایی فضاها می‌توانند ایجاد کنند.

۵. مقاومت در برابر زمان:

اکثر عناصر مورد استفاده در دکوراسیون مدیترانه‌ای مانند چوب و سنگ مرمر، مقاوم در برابر زمان و فرسایش هستند، که باعث ماندگاری و دوام طولانی مدت طراحی می‌شود.

۶. استفاده از نور طبیعی:

دکوراسیون مدیترانه‌ای معمولاً از نورپردازی طبیعی و ورود نور خورشید به فضاها بهره می‌برد که به احساس گرما و روشنایی کمک می‌کند.

۷. محیط گرم و مهمان‌نواز:

الهه‌ها، طرح‌های چشم‌نواز، و المان‌های مدیترانه‌ای دیگر باعث ایجاد یک محیط گرم و مهمان‌نواز می‌شوند که به ارتقاء احساس خوشایند و خانوادگی کمک می‌کند.

در کل، این سبک با ترکیب المان‌های زیبا، طبیعت و رنگهای زنده، به ایجاد یک فضای دلنشین، شاداب و آرام برای زندگی کمک می‌کند.

 

admin

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *