گالری ما

اطلاعات تماس

 طراحی داخلی

طراحی داخلی، هنر بهینه سازی فضا به منظور بهبود سطح کیفی زندگی، در پرتو اصلاح و شکل دهی به فضای داخلی می باشد. ایجاد هماهنگی و تعادل در فضای محیط داخلی و استفاده بهینه از این فضا، با کمک طراحی داخلی به بهترین نحو ممکن می شود.

طراحی داخلی عبارت است از: “هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه”.

طراحی داخلی مانند هنرهای دیگر ، دارای سبک و سیاق و اصولی است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای هر دوره ، دستخوش تغییر می‌شوند.

معماری داخلی در واقع همان خلق فضاست ، فضایی که در عین زیبایی و اثرگذار بودن کارایی لازم را نیز داشته باشد. طراح با ترکیب اصول و ارکان تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی ، فضایی را ایجاد می‌کند که معرف هویت، نیاز، درک و خواسته‌های طرف مقابلش است.

اهمیت طراحی داخلی2

 

آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید که طراحی داخلی به چه زمانی باز می‌گردد؟

مطمئناً علاقه انسان به تزئین و آرایش محل زندگی‌اش امری تازه نیست حتی این احتمال وجود دارد که نقاشی‌های دوران غارنشینی، سوای مسئله اطلاع‌رسانی، نقش تزئینی نیز داشته‌اند. هنگامی که در سال 1922، هاوارد کارتر (Howard Carter)، باستان شناس بریتانیایی، مقبره توتنخامون (Tutankhamen) را گشود؛ نقاب طلای خالص، جواهرات ظریف و اشیاء تزئینی که در کنار جسد و در داخل مقبره قرار داده شده بود، بینشی وسیع درباره چگونگی زندگی مصریان و علاقه آنان به تزئینات و طراحی را در اختیار محققان گذاشت که به نوبه خود آغازگر جستجویی دنباله‌دار و منجر به تجلی یافتن شکوه سبک اولیه مصری شد.

مقبره توتنخامون
مقبره توتنخامون

اهمیت طراحی داخلی

قسمت عمده ای از زمان و عمر هر آدمی در محیط های داخلی طی می گردد. نقش این محیط و تاثیر گذاری فضا بر روی روح و روان افراد یکی از موارد انکار ناپذیر به شمار می رود. برخورداری از فضایی دلنشین و آرام، راحتی و آرامش را برای افراد با خود به ارمغان می آورد. روحیه آنها نیز در راستای این امر افزایش چشمگیری پیدا می کند.
طراحی داخلی نیازهای افراد در این زمینه را پاسخگو بوده و تا میزان قابل توجهی آنها را برطرف می سازد. طراحی فضای داخلی مناسب، ضمن بخشیدن روح تازه به محیط، به طور مستقیم هم بر انجام فعالیت های روزمره تاثیر می گذارد. اثر گذاری آن بر شخصیت افراد را نیز نمی توان نادیده گرفت. در حال حاضر، اهمیت و تاثیر گذاری طراحی داخلی در تمام جنبه های زندگی انسان به راحتی قابل لمس می باشد. این موضوع همه افراد را در بر می گیرد و برای همه اقشار جامعه قابلیت استفاده و کاربرد را دارد.
طراحی داخلی در استفاده مناسب از فضاها و آپارتمان های کوچک می تواند کمک شایانی کند. چینش وسایل و لوازم دکوراسیون در پرتو این موضوع به سهولت قابلیت اجرایی شدن را دارد.

اهمیت طراحی داخلی1

طراحی داخلی فقط مربوط به ظاهر داخل ساختمان نیست بلکه نقش اصلی در عملکرد را نیز دارد.حتی بزرگترین خانه ها اگر طرح داخلی مناسبی نداشته باشند باز هم کسل کننده هستند. در حالیکه یک آپارتمان کوچک با طراحی مناسب می تواند به یک فضای اقامتی دنج با فضای کافی تبدیل شود.در نتیجه برای ایده خوب در طرح داخلی می توانید به طراحان داخلی مراجعه کنید که شرکت مهندسی سورنا با کادری مجرب طراحی تمام فضاها را به صورت دقیق انجام می دهد.

داخل خانه باید بطور همزمان زیبا و جذاب باشد. با این حال برخی از تجهیزات مبلمان مانند پرده ها و یا اجاق گاز یا تجهیزات مدرن دیگر با توجه به درخواست و سلیقه افراد متفاوت می باشد. زیرا هر فرد با توجه به زندگی شخصی خود نیازها و درخواستهای متفاوتی دارد. در نتیجه پلان های معماری استاندارد به ندرت نیازهای مشتری را به طور کامل برآورده می کنند. برخی از مردم با هدف صرفه جویی در طرح داخلی و اصلاح طرح معماری، طرح ارائه شده را با شرایطی که مورد پسندشان نیست انتخاب می کنند و زمانی متوجه اشتباهشان می شوند که در حال استفاده از فضا هستند و حتی باید هزینه های بیشتری برای تغییر فضا نسبت به هزینه اولیه صرف کنند.

اهمیت طراحی داخلی3

مؤلفه های مفید به فایده و مهم در طراحی داخلی

مؤلفه فضا و شناختن آن

بدون تردید یکی از اصلی ترین و حائز اهمیت ترین موارد در طراحی داخلی به شمار می رود. به عبارت دیگر، نخستین المان تاثیر گذار در این زمینه، فضا محسوب می شود. خلق محیط داخلی با کیفیت، با استفاده بهینه از ارتفاع، قرارگیری اضلاع و ابعاد فضا محقق می شود. می توان عنوان نمود که فضا به عنوان زیر بنا و شالوده اصلی طراحی داخلی به حساب می آید. یک محیط داخلی می تواند بسته به نوع کاربرد، در قالب دفتر کار، پذیرایی، آشپزخانه و اتاق خواب ابراز وجود نماید.

اهمیت نور و تجلی زیبایی آن

در پرتو نور، زیبایی بصری محیط در چشم بیننده متبلور می شود. با وجود نور هر چیز هویت و اصالت واقعی خود را در چشم انسان در معرض نمایش قرار می دهد. به همین سبب این موضوع در طراحی داخلی به عنوان مؤلفه ای بسیار تاثیر گذار و مؤثر، مورد توجه واقع می شود. نورپردازی درست و مناسب، می تواند یک محیط را از نظر ظاهری کوچک تر یا بزرگ تر به تصویر بکشد. هر چند نور محیط در زیبایی سازی فضا نقش برجسته ای ایفا می کند، اما به تنهایی برای جذابیت بصری یک محیط پاسخگو نمی باشد، بلکه در کنار سایر مؤلفه ها به تکامل می رسد.

 عناصر رنگی

امروزه تاثیرات رنگ از نظر روانشناسی و روانی بر هیچکس پوشیده و مستتر نمی باشد. استفاده از طیف های رنگی مختلف در فضای داخلی، در ایجاد محیطی سرشار از انرژی و آرامش، از درجه اهمیت بالایی برخورداری می باشد. با بکارگیری درست رنگ ها و آشنایی با جنبه های روانشناسی آن، می توان حس آرامش و آسایش را در سرتاسر وجود فرد متجلی ساخت.

مولفه فرم

 در طراحی داخلی حرف های زیادی برای گفتن دارد. هر چند این مؤلفه با پیچیدگی ها و چالش هایی همراه است، اما تاثیر گذاری آن در شخصیت بخشی به فضا اجتناب ناپذیر می باشد.

سطوح اصلی

در طراحی داخلی نباید دور از نظر بماند. این سطوح فضاهایی مانند دیوارها، کف و سقف محیط را در بر می گیرد. سطح های کوچکتر پنجره ها، درها، روکش های صندلی و پرده ها را شامل می شود. طریقه قرارگیری و چینش مناسب لوازم و وسایل در ایجاد فضایی جذاب و منحصر به فرد بسیار تاثیر گذار و مؤثر می باشد.

سلیقه و هنر

در طراحی داخلی نقش چشمگیر و حائز اهمیتی را ایفا می کند. انتخاب مبلمان مناسب و کارآمد برای فضای داخلی خانه علاوه بر شخصیت بخشیدن به محیط منزل، زیبایی بصری اثر گذاری هم با خود به دنبال دارد.

 مؤلفه حجم، شکل و بافت

حجم به عنوان یکی از فاکتورهای دارای اهمیت در این زمینه، در قالب اجسام تو خالی یا توپر ظاهر می شود. بافت نیز با دیدن یا لمس نمودن ویژگی های یک جسم یا وسیله خودنمایی می کند. مؤلفه شکل هم خطوط بیرونی هر جسم را در بر می گیرد.

اهمیت طراحی داخلی4

نقش طراح داخلی

خیلی از افراد تصور می کنند که با داشتن وسایل گران قیمت یا صرف هزینه های زیاد می توانند فضای مدرنی را در خانه به وجود بیاورند و خود را بی نیاز از طراحی می دانند.درصورتیکه یک طراح با دانش طراحی می تواند بدون صرف هزینه های زیاد ارتباط بین اشیا و فضای خانه را برقرار کند.در حقیقت طراحی یک فرایندی است که صادقانه به شما می گوید که چه چیزی مناسب خانه شما هست و چه چیزی نباید در خانه شما قرار گیرد.

جهت مشاوره با طراحان ما به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

نقش طراح داخلی

admin

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *