گالری ما

اطلاعات تماس

دکوراسیون آرت دکو

دکوراسیون آرت دکو به معنای پذیرفتن دوره ای است که در دهه های 1920 و 1930 در آمریکا و اروپا محبوب بود. این سبک با سبک مینیمالیستی در تضاد میباشد و الهام گرفته از طبیعت میباشد. همانند هنر نو ، آرت دکو بر همه زمینه های هنرهای تزئینی ، از طراحی داخلی گرفته تا مد و طراحی اتومبیل تأثیر گذاشت. بر مدرنیته و ماشین آلات تأکید داشت و در عین حال زیبا و کاربردی به حساب می آمد.

احتمالاً به دلیل چندین عامل یادآور دهه های 1920 و 30 ، دوران تولد آن ، سبک آرت دکو یک بازگشت شیک و جذاب میباشد.

سبک آرت دکو از هیاهو دهه 20 ، رکود دهه 30 و درگیری جهانی دهه 40 پایدار باقی ماند، اما سرانجام در اواسط دهه 50 از رونق افتاد و جای خود را به ظاهر ساده سبک مدرن  داد. آرت دکو بعد از مدتها تولدی دوباره پیدا کرده وامروزه یک سبک نمادین که بسیار مورد توجه است. اگر می خواهید کمی فضای دکوراسیون هنری به فضای زندگی خود بیفزایید ، در اینجا نقش و نگارها ، مواد و عناصر آنچه در یک نگاه به دنبال آنها هستند را می یابید.

دکوراسیون آرت دکو

 آرت دکو نمایانگر تجملات

علی رغم این واقعیت که سبک آرت دکو در دوره های سخت اقتصادی و جامعه شناختی شکوفا شد ، اما این سبک نمایش تجملات بود. پوست حیوانات و گیاهان راهکاری فریبنده در معماری و دکوراسیون این سبک شدند. کورهای از طلا و نقره ، کروم  و سایر سطوح بازتابنده مانند آینه ها بسیار مورد استفاده قرار میگرفتند. چرم های غنی و سطوح منبت کاری شده به وفور مورد استفاده قرار میگرفت. عصر ماشین و انسان یکی شدند. تصاویر لطیف شده و پر زرق و برق از انسان و فناوری در چاپ و مجسمه سازی رواج یافت.

دکوراسیون آرت دکو

نقشهای رایج سبک آرت دکو

نقشهای جسورانه ، روان و متقارن ، الگوها و مضامین هنری نمادی از پیشرفت فناوری در صنایع مختلف حمل و نقل تا معماری باعث تحول شده. فرم های هندسی ، خطی و زاویه ای در طراحی  آرت دکو را مشخص می کند. این سبک ظاهری قوی و جسورانه دارد و هیچ کلافگی به چشم نمیخورد. هنگامی که به دنبال مبلمان یا لوازم جانبی الهام گرفته از هنر هستید ، به دنبال چندین نقش منظم باشید ، از جمله: اشکال ذوزنقه ای، الگوهای زیگزاگ،اشکال پلکانی، شکل های کشیده، اشکال مثلثی، لبه های بریده بریده ، تصاویر الهام گرفته از آسمان خراش ها (مانند ساختمان کرایسلر)

دکوراسیون آرت دکو

متریال متداول سبک آرت دکو

برخی مواد خاص دکوراسیون آرت دکو را تعریف می کنند. به عنوان مثال ، استفاده سخاوتمندانه از طلا و فولاد در معماری ، مبلمان و لوازم جانبی آرت دکو ، ادای تجمل گرایی که صنایع جدید در آن زمان ایجاد کردند. دسته بندی مواد مورد استفاده در دوره آرت دکو شامل موارد زیر است:

  •  پارچه های مجلل و قیمتی برای فضای نشیمن و تخته های سر و پوست حیوانات
  • فولاد ضد زنگ ، آینه و کروم ، شیشه و لاک به عنوان مواد مبلمان و لوازم جانبی
  • متریال گران قیمت برای وسایل و لوازم پیشرفته از جنس آبنوس ، زبراود و سنگ مرمر

دکوراسیون آرت دکو

عناصر سبک آرت دکو

سبک آرت دکو تماماً بیان یک اظهار نظر بزرگ در تزئینات داخلی و معماری بود. اگر عاشق هنر دکو هستید و می خواهید با یک یا دو قطعه از آن دوره خود را محاصره کنید ، ترکیب هنر دکو با سبک های دیگر امکان پذیر است. به عنوان مثال ، قرار دادن چند قطعه منحنی یا آینه کاری شده با تزئینات هنری در اتاقی با مبلمان سنتی غیر از این باعث جذابیت بصری و عطر و طعم بی نظیری به دکوراسیون شما می شود. در اینجا عناصری از طراحی دکوراسیون هنری وجود دارد که می توانید به دنبال آنها بگردید تا بتوانید ظاهری مدرنیستی پرنعمت به خانه خود اضافه کنید.

رنگها

رنگ های سبک آرت دکو بسیار چشمگیر و پررنگ هستند. رنگ ها اغلب با لهجه های نقره ای ، کرومی یا مشکی براق جفت می شوند یا نقطه گذاری می شوند.

رنگ های خنثی به خوبی با چوب صیقلی و مبلمان لاکی مخلوط می شوند.

رنگ های مورد علاقه این سبک شامل زردهای روشن و عمیق ، قرمز ، سبز ، آبی و صورتی است.

رنگ های ملایم آن دوران شامل کرم و بژ است که بسیاری از آنها در فضای نشیمن ، اتاق های غذاخوری و اتاق خواب استفاده می شود.

دکوراسیون آرت دکو

مبلمان

مبلمان آرت دکو مقیاس بزرگی دارند ، از لحاظ شکل و شمایل ساده هستند ، اما فاقد زوایا و جزئیات پیچیده هستند. بوفه های بزرگ و صندلی هایی با اندازه بزرگ نمونه آن دوره است. محبوبیت تعطیلات ساحلی در آن زمان باعث الهام مبلمان با منبت کاری مروارید یا لاک پشت زیبایی شده است.

دکوراسیون آرت دکو

پارچه ها

علاوه بر پوست کوسه و پوست گورخر ، پارچه های تودوزی الهام گرفته از هنر دکو شامل مخمل و چرم است. ظرح گلدار و  شطرنجی جزو دکوراسیون آرت دکو محسوب نمی شوند. در عوض ، به سمت رنگهای ثابت یا منسوجاتی با طرح های هندسی متمایل شوید. همچنین ، مبلمان دارای بلوک های رنگی مقاوم و متضاد جزو طراحی آرت دکو محسوب می شود.

دکوراسیون آرت دکو

کفپوش

اگر کفپوش چوبی به شکل استخوان شاه ماهی یا پارکت دارید ، یا با منبت کاری ساده که شکلی مانند آفتاب زدگی ایجاد می کند در اصل یک فضای آرت دکو دارید. نقوش دیگر مانند کاشی و کفپوش چهارخانه سیاه و سفید یا الگوهای مکعبی با طرح نوری نشان دهنده این سبک است. کف های زیبا و جسورانه ، غالباً با فرش های بزرگ با الگوهای هندسی به همان اندازه بلند پوشانده می شوند.

دکوراسیون آرت دکو

روشنایی

شاید یکی از ساده ترین و چشم نوازترین روش ها برای آوردن سبک آرت دکو به خانه شما استفاده از وسایل روشنایی باشد که مشخصه آن دوره را دارند. وسایل روشنایی آن دوران با الگوهای هندسی و متقارن شناخته می شوند. آنها جزئیات بیشتری نسبت به سایر عناصر طراحی آرت دکو دارند و دارای سه عنصر طراحی مشترک هستند:

  • وسایلی با خطوط مدرن و آیرودینامیکی تمیز با حداقل جزئیات
  • وسایلی با سایه های ساخته شده از شیشه  یا کروم با اشکال پلکانی یا کشیده که آسمان خراش ها را به تصویر می کشد
  • سایه هایی با اشکال مختلف که لامپ ها را پنهان می کند

دکوراسیون آرت دکو

 

admin

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *