سنگ تراورتن سنگی آهکی از دسته سنگ های ساختمانی به شمار می آید، این سنگ از به جا مانده رسوبات دریاها، رود خانه ها ، چشمه های آب گرم به وجود می آید. وزن مخصوص سنگ تراورتن ۲۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. این سنگ دارای خلل و فرج است و از لحاظ سختی نسبت به سنگ مرمریت نرم تر می باشد. سنگ تراورتن در برابر تغیرات آب و هوایی و باران و برف مقاوم میباشد و از لحاظ رنگ بندی متنوع است، سنگ های تراورتن در طبیعت به رنگ های سفید ، کرم، شکلاتی، قرمز، گردویی، زرد، لیمویی، سیلور و شکلاتی خود نمایی می کنند.

سنگ تراورتن را میتوان هم در فضاهای بیرونی ساختمان و هم در فضاهای داخلی مورد استفاده قرار داد. رگه بندی سنگ های تراورتن به گونه ای است که آن ها را میتوان در نوع موج دار و بی موج تولید کرد. در طی سال های گذشته استفاده از سنگ تراورتن برای نمای بیرونی ساختمان ها بسیار رایج بوده است. سنگ های تراورتن در اروپا و امریکا در کف نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بلوک های روشن تراورتن که از معادن استخراج میشود دارای سرت های مختلف رنگی است و به همین دلیل بعد از برش آن ها را به دسته های رنگی متنوع ای دسته بندی می کنند. آنچه مرتبط یا قیمت سنگ تراورتن در بازار سنگ ساختمانی ایران است مهمترین پارامتر آن است که هر چه قدر رنگ سنگ به رنگ های روشن نزدیک تر باشد قیمت آن سنگ نیز گران تر خواهد شد، از مهمترین معادن سنگ تراورتن در ایران میتوان ، تراورتن حاجی آباد، تراورتن دره بخاری ، تراورتن آذرشهر ، تراورتن سیلور کاشان، تراورتن شکلاتی آقا محمدی و تراورتن ابیانه نام برد. از صادراتی ترین سنگ های تراورتن ایران ، تراورتن سیلور ، تراورتن قرمز آذر شهر ، تراورتن لیمویی ، تراورتن دره بخاری می باشد.

انواع سنگ تراورتن

جهت مشاهده نمونه کارهای انجام شده توسط شرکت سورنا به بخش پروژه ها بروید.

جهت ارتباط با مشاورین واحد فروش و کسب مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با سنگ های تراورتن با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن:   02122343269 – 02122346739

همراه: 09198235794 – 09190788651

همچنین بارفتن به بخش ارتباط با ما میتوانید از سایر راههای ارتباطی با ما تماس حاصل فرمایید.

شکل ظاهری سنگ تراورتن

سنگ تراورتن دارای رنگ‌های متنوع و بافت نواری شکل است که در اثر حضور ترکیبات آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی‌ها ایجاد شده‌است. این سنگ در رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، قرمز، لیمویی، خاکستری، سیاه و سفید قابل تولید است. سنگ‌های تراورتن گاهی به صورت تصادفی شالدار یا بدون شال می‌باشد.

برخی ویژگی های سنگ تراورتن

1- سنگ تراورتن نوعی سنگ آهکی است که در چشمه های معدنی داغ در سراسر جهان شکل می گیرد، سنگ آهکی، سنگی رسوبی ساخته شده از کربنات کلسیم میباشد، که جزء اولیه پوسته زمین است.

2-  نام سنگ تراورتن از نام شهر باستانی در ایتالیا به نام  Tibur گرفته شده است، که به آن  Tivoli نیز گفته میشود، ریشه ی این شهر  قدیمی تر از دوران روم باستان میباشد.سنگ تراورتن با نام (لاپلاس تیوبورتینوس) نیز شناخته میشود که در طول زمان به سنگ تراورتن شهرت یافت.

3-  بیشترین سنگ تراورتن از معادن ایتالیا، ایران، مکزیک، تركیه و پرو وارد آمریكا می شود و بیشتر سنگ های تراورتن تجاری آمریکا از ترکیه وارد میشود.

4- سنگ های تراورتن در معادن سراسر جهان با استفاده از روش های مختلف از جمله ماشین های کانالینگ، سیم اره، اره های زنجیری و دستگاه های برش با فشار آب برش داده میشود. و از معدن به انبار انتقال داده میشود و در آنجا نگهداری می شود و پس از آن به کارخانه انتقال پیدا کرده و به صورت اسلب هایی در اندازه های مختلف برش داده میشود و از طریق فرایند مختلف بسته به نوع خواسته شده به فروشگاههای مورد نظر ارسال می شود.

5- زمانی که به سنگ تراورتن نگاه میکنید متوجه می شوید که سنگی منحصر به فرد است و علت آن نیز حفره های طبیعی روی سطح آن است.

6-  سوراخ ها و حفره هایی که بر سطح سنگ تراورتن پیدا می شود می تواند به علت جمع شدن آب بر روی آن در مدت زمان طولانی ایجاد شده باشد. در بسیاری از موارد این حفره ها در کارخانه در طول پروسه تولید پر میشود. اندازه حفره های ایجاد شده نشان دهنده کیفیت سنگ می باشد به صورتی که به عنوان یک قاعده کلی، هرچه حفره های موجود کوچکتر باشد، سنگ تراورتن سطح کیفی بیشتری داشته و به استاندارد نزدیکتر میشود.

7-  سنگ تراورتن اغلب در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و در معماری سراسر اروپا به قدمت امپراتوری روم (با ساخت قلعه بورخوزن در آلمان) بر میگردد. کلیسای رومی، حمام های رم، لابی برج سیرس و دیوارهای طبقه اول در مرکز پزشکی UCLA  با سنگ تراورتن ساخته شده است. سنگ تراورتن در همه قسمت ها از جمله کانالها و برای بارگذاری ستونهای اصلی مورد استفاده قرار میگرفت. امروزه برای کفها، دیوارها و نما بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.