طراحی آشپزخانه

 طراحی آشپزخانه هم یکی از جذاب ترین و هیجان انگیزترین کارهایی است که هر طراح یا خانه داری برای دکوراسیون داخلی منزل انجام می دهد. انتخاب شکل مهم ترین قدم در طراحی آشپزخانه است، چرا که همه تصمیمات بعدی مقدار زیادی تحت تاثیر همین شکل آشپزخانه خواهند بود. البته شاید در ابتدا ندانید که چه شکلی برای فضای شما مناسب تر است. در نتیجه ابتدا باید عناصر و المان هایی که قرار است به آشپزخانه تان وارد کنید لیست کرده و سپس سبک طراحی مثل مدرن، سنتی یا صنعتی را انتخاب کنید. با این کار خیلی راحت تر می توانید شکل ایده آل آشپزخانه تان را پیدا کنید.

از جمله خدمات شرکت مهندسی سورنا طراحی و اجرای آشپزخانه می باشد، همچنین جهت راهنمایی و ارائه خدمات مشاوره می توانید در بخش ارتباط با ما با ما تماس حاصل فرمایید.

طراحی آشپزخانه
طراحی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه روی یک دیوار

همانطور که می دانید شکل آشپزخانه، باید براساس اندازه فضا انتخاب شود. برای مثال آشپزخانه هایی که فقط روی یک دیوار قرار می گیرند برای خانه های کوچک و نقلی بسیار مناسب هستند. در این شکل طراحی، دسترسی به همه چیز آسان است و تمام کابینت ها روی یک دیوار قرار می گیرند.

 البته برای افزایش کارایی و جدا کردن محیط آشپزخانه از اتاق نشیمن و پذیرایی می توانید یک جزیره ثابت یا میز تاشو بین آشپزخانه و نشیمن قرار دهید. تنها عیب آشپزخانه های تک دیواره نداشتن فضای زیاد برای کابینت و ذخیره سازی وسایل است که چندان به مزاق ایرانی ها خوش نمی آید اما بهرحال وقتی مشکل کمبود فضا در میان باشد، این شکل بهترین ظاهر و کارایی را در اختیار خانه دار قرار می دهد.

طراحی آشپزخانه
طراحی آشپزخانه

طراحی  آشپزخانه کافه ای

طراحی آشپزخانه به شکل آشپزخانه های کافه ها و رستوران یک ایده جالب و کارآمد دیگر است. این شکل آشپزخانه تا حدودی شبیه آشپزخانه های تک دیواره است اما با این تفاوت که در اینجا کابینت ها و فضای کانتر دوبرابر شده است. شکل آشپزخانه کافه ای همانطورکه از اسمش پیداست برای آشپزی و کار دائم بسیار مناسب است و به همین خاطر در کافه ها و رستوران ها استفاده می شود. در این شکل، آشپزخانه باریک اما طویل است و در هر دو طرفش کابینت و کانتر قرار دارد. همانطور که در شکل های زیر مشاهده می کنید، در این آشپزخانه ها فضایی برای قرار دادن میز یا جزیره وجود ندارد. همچنین بخاطر اینکه آشپزخانه بسته است ارتباطی با سایر اتاق های خانه ندارد مگر اینکه یک دیوار یا درب ورودی را بردارید.

طراحی آشپزخانه
طراحی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه L

آشپزخانه ال (آشپزخانه L شکل)، طرح محبوب دیگری است که رفت و آمد در آن راحت تر بوده و فضایی بازتر دارد. بنابراین اگر می خواهید در آشپزخانه تان افراد زیادی جمع شوند، این شکل طراحی بهترین گزینه برای شماست. مزیت اصلی آشپزخانه های ال شکل  تنوع و انعطاف پذیری بالای آنهاست. در این آشپزخانه ها قرار دادن یک میز ناهارخوری بزرگ یا جزیره برای میل کردن غذا در طول روز به راحتی امکان پذیر است. طراحی آشپزخانه به شکل ال می تواند بسیاری از نیازهای خانه دارهای ایرانی را برطرف کند.

طراحی آشپزخانه
طراحی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه U

آشپزخانه U شکل طرح تغییر یافته ال شکل است. آشپزخانه های یو شکل بزرگ و دلباز دیده می شود و فضای زیادی هم برای ذخیره سازی در اختیار شما قرار می دهد اما نسبتا کوچک بوده و همانند آشپزخانه های دیگر انعطاف پذیر نیستند. دلیلش هم کاملا مشخص است، شما در این آشپزخانه ها نمی توانید جزیزه یا میز غذاخوری قرار بدهید. اگر چنین کار کنید فضای آشپزخانه خیلی بهم ریخته و گرفته دیده می شود. اما در عوض بخاطر تعداد زیادها کابینت ها فضای زیادی برای ذخیره سازی در اختیار خواهید داشت.

طراحی آشپزخانه
طراحی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه G

 آشپزخانه های G شکل، که ورژن تغییر یافته آشپزخانه های U شکل هستند. در حقیقت تنها تفاوت آشپزخانه های G با U شکل، یک جزیره عمود بر راستای یکی از کانترهاست که حالتی نیمه بسته به آشپزخانه می دهد. البته اسم دقیق این تیکه اضافی شبه جزیره است زیرا از یک انتها به یک طرف آشپزخانه متصل است. بهتر است اطراف این قسمت هیچ کابینت اضافه ای نگذارید تا بیشتر شبیه یک جزیره جدا بنظر برسد. آشپزخانه هایی که در گوشه دیوار قرار می گیرند می توانند بیشترین بهره را از این طرح ببرند.

طراحی آشپزخانه
طراحی آشپزخانه