تاثیر درب در دکوراسیون داخلی

تاثیر درب در دکوراسیون داخلی

تاثیر درب در دکوراسیون داخلی

درب یکی از بخش های اصلی در دکوراسیون داخلی است که سبک دکوراسیون منزل شما را متمایز می کند.

اگر در انتخاب درب ها دقت شود، می توانند تأثیر قابل توجهی بر ظاهر اتاق داشته باشند.

درب داخلی بخشی ضروری از منزل است و باید برای انتخاب آن وقت گذاشت.

اگر در حال ساختن، بازسازی یا فقط اعمال یک تغییر مختصر در ظاهر اتاق خود هستید، خرید یک درب داخلی جدید، گامی مهم در این راه است.

سبک، مصالح، عایق صدا بودن و چرخش درب از نکاتی هستند که در هنگام خرید درب باید توجه کرد.

در نمای بیرون و دکوراسیون داخلی خانه‌ها و مکان‌های تجاری، درب و پنجره و رنگ و نوع آنها تاثیرات زیادی بر دکوراسیون دارند.

برای انتخاب درب‌ها باید دقت کافی شود تا بتوانند علاوه بر هماهنگی با دیگر بخش‌ها، نمایی بهتر ایجا کنند.

 علاوه بر جنبه‌های محافظتی که در مورد درب‌های لابی و ضدسرقت اهمیت بالایی دارد، انواعی که در داخل نصب می‌شوند هم باید از مقاومت کافی برخوردار باشند.

البته درب‌های داخلی باید زیبا باشند و بتوان آنها را با محیط داخل هماهنگ کرد.

تاثیر درب در دکوراسیون داخلی

سبک های درب داخلی در دکوراسیون منزل

سبک درب می تواند در سبک دکوراسیون منزل شما تفاوت زیادی ایجاد کند.

اگر مایلید می توانید سبک ها را تا حدودی با هم تلفیق کنید اما سعی کنید از عناصری استفاده کنید که بیشتر مشابهند تا یک حس مشترک در کل منزل تان داشته باشید.

 به اندازه ی فضا و حس و حال اتاق توجه داشته باشید.
یک درب سنگین و پر از تزیینات مانند برای فضاهای بزرگ و مجلل مناسب است و اتاق های کوچک را غیرقابل تحمل می کند و حتی باعث می شود کوچک تر به نظر برسند.

سبک های درب داخلی در دکوراسیون منزل

چرخش درب در دکوراسیون داخلی

در هنگام سفارش ساخت درب می توانید چرخش درب را تعیین کنید که به راست یا چپ باشد.

شما می توانید مشخص کنید لولاها و دستگیره ها کجا قرار گیرند.

درب در هنگام باز و بسته شدن به چه سمتی بچرخد.

به طور ایده آل، چرخش یک درب هرگز نباید به سمت راهرو یا سالن باشد.

چارچوب درب داخلی در دکوراسیون منزل

قاب کردن نادرست درب می تواند از ارزش یک درب زیبا و گران قیمت بکاهد.

استفاده از مصالح ارزان اغلب می تواند باعث آسیب زدن به درب در درازمدت شود.
در هنگام قاب کردن درب های داخلی دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید یا از کسانی کمک بگیرید که در این کار مهارت دارند.
درب ها هم به صورت قاب دار و هم به صورت لوح  می توانند خریداری شوند.

درب های قاب دار با لولا به چارچوب شان وصل شده اند.

درب هایی که فقط شامل لوح درب هستند، شما باید قاب درب و لولاها را نصب کنید.

چارچوب درب داخلی در دکوراسیون منزل

میزان عایق بودن درب های داخلی نسبت به صدا

درب های داخلی دارای رتبه ی انتقال صدا هستند، که میزان افت صدای عبوری از درب را اندازه می گیرد.

هرچه این رتبه بالاتر باشد، صدای کمتری از طریق درب انتقال می یابد.

این شاخص بیش از همه به مصالح درب بستگی دارد.

اصول درب های داخلی

هنگامی که طراحی داخلی خانه را آغاز نمودید متوجه وجود انواع مختلف درب هایی می شوید که با انتخاب آنها علاوه بر ظاهری مناسب برای اتاق ها از عملکرد مناسب آنها بهره مند می شوید.به بیانی ساده تر یک درب داخلی دربی است که اجازه ی دسترسی به بیرون از خانه را نمی دهد، مانند درب کمد، اتاق خواب، حمام، زیرزمین و اتاق کار. پیش از انتخاب نوع درب داخلی مورد نیاز برای خانه باید از هر اتاق لیستی از تعداد درب های داخلی لازم و عملکرد اصلی آنها تهیه کنیم.

 انواع درب های داخلی به شرح زیر می باشد:

درب راهرو

درب راهرو بر روی دو یا چند لولا باز و بسته می شود.

از رایج ترین درب های به کار رفته در خانه ها می باشند.ا

ین درب ها به صورت درب جدا و یا یک واحد از پیش وصل شده فروخته می شوند.درب از پیش ساخته شده بر روی چارچوب درب، با لولاهای متصل تعبیه شده اند. درب های از پیش وصل شده سبب صرفه جویی در زمان شده و نیاز به نجار برای ساخت چهارچوب،زبانه ی لولا و جاگذاری درب در چهارچوب را از بین برده و در عوض گزینه های محدودی دارند.

درب راهرو

درب های بادگیر

درب های بادگیر درب های راهروی استانداردی هستند.
در آنها همه یا بخشی از پانل ها با چوب های حکاکی شده تعویض شده اند.

درب های بادگیر معمولا در کمدها، درب های خشکشویی و انبارها کاریرد دارند زیرا سبب تهویه و همچنین حفظ حریم خصوصی می شوند. یک پانل بادگیر کامل تهویه ی بیشتری  در اختیار قرار داده اما تنظیم  بادگیر بر روی پانل زیباتر بوده و شباهت زیادی به درب های کشویی دارند.

درب های بادگیر

درب های کشویی

درب های کشویی درب هایی هستند که معمولا در مناطقی با قسمت های بزرگتر مانند کمد یا حمام بسیار بزرگ کاربرد داشته و از سمت چپ به راست کشیده می شوند.به این خاطر که باز و بسته نمی شوند می توانید تعدادی از مبلمان را در پشت آن قرار دهید.

درب های کشویی

درب های دوتاشو

درب های دو تاشو معمولا برای بستن کمد، یا بخش لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرند.

این درب ها ممکن است از جنس چوب، فلز و یا ترکیبی از چوب با پوشش وینیل ساخته شده و معمولا به صورت چهار پانل طراحی می شوند. درب های دوتاشو بر روی سوزن هایی که در لبه های بالا و پایین قرار گرفته می چرخند که نسبت به درب های کشویی فضای بازشونده بزرگتری ایجاد می کنند. نمونه ی مشابه این درب، درب آکوردئونی است که نسبتا در هنگام باز شدن فضای کمتری را اشغال می کند.

درب های دوتاشو

درب های فرانسوی

درب های فرانسوی نقطه ی مرکزی حساسی در خانه ها پدید می آورند.

این درب ها بر روی لولاهایی که در دو طرف یک درب عریض قرار دارد نصب شده اند و درب را با حرکت به سمت یکدیگر و به طرف مرکز، باز می کنند. هنگامی که هر دو طرف درب باز شد، منظره ای بدون محدودیت پیش روی شما خواهد بود.درب های فرانسوی در سبک ها و مدل های شیشه ی مختلف به منظور تکمیل دکوراسیون منزل شما ارائه می شوند.

درب های فرانسوی

درب های پاکتی

درب های پاکتی حدود ۱۰۰ سال قدمت دارند و امروزه به خاطر عناصر جذاب معماری خود که از جمله آنها می توان به اشغال فضای کم در باز شدن اشاره نمود، دوباره به خانه ها باز می گردند. در اصل درب های پاکتی برای باز و بسته شدن بر روی لولا قرار نمی گیرد و در یکفضای مخفی در درون دیوار به بیرون و داخل کشیده می شود. درب های پاکتی به صورت تکی، که از سمت چپ یا راست باز و بست می شوند و همچنین به شکل دوتایی وجود دارند که با هم کشیده شده و در وسط به یکدیگر می رسند.با وجود تمایلات معماران برا ی افزایش فضا، آنها از درب های پاکتی در طراحی های خود بهره می گیرند. هنگامی که نوع درب را انتخاب نمودید، باید نحوه ی ساخت آنها را که به صورت توخالی، توپر و چوبی هستند انتخاب کنید.

درب های پاکتی

نحوه ی ساخت درب های توپر ، توخالی و چوبی :

1 . درب های توخالی:

از روکش های چندلایه ی چوبی و یا تخته های سخت که در وسط آن صفحات توری قرار گرفته ساخته می شوند. این کار به منظور محکم تر شدن درب انجام می گیرد. این درب ها وزن سبکی دارند، کم هزینه بوده، به راحتی سوراخ شده و صدا را عبور می دهند. مزیت تخته های سخت در این است که در برابر آب شدگی و تورم مقاوم هستند، ظاهری شبیه به چوب دارند، به راحتی رنگ آمیزی شده و بسیار مقرون به صرفه هستند.

درب های توخالی

2 . درب های داخلی تو پر:

شبیه به درب های چوبی سخت هستند، اما با این تفاوت که در وسط آنها فیبر چوبی قرار گرفته است.این درب ها نسبت به درب های تو خالی عایق صدای بهتری هستند و البته دوام بیشتری دارند. بیشتر درب های توپر با همان سبک و سیاق درب های چوبی ساخته می شوند البته با این تفاوت که هزینه های بسیار کمتری دارند.

درب های داخلی تو پر

3 . درب های چوبی:

قابل رنگ آمیزی بوده و صدا را عبور می دهند. بیشتر سازندگان تنوع گسترده ای درب ها را با گونه های مختلف چوب که مناسب کامل سازی سبک های معماری هستند به شما ارائه خواهند داد. ترکیب انواع درب ها برای استفاده در نقاط مختلف خانه و تکمیل دکوراسیون کار سختی نیست. حتما نوع مورد نظر دربی که قرار از در هر اتاق و فضایی از  خانه ی خود  استفاده کنید را با معمار در میان بگذارید.

درب های چوبی

نکته ی طراحی

یک روش عالی برای روشن تر و جذاب تر شدن راهروها استفاده از درب های داخلی با پانل های شیشه ای می باشد. درب های شیشه ای ارتباط بصری راحتی در بین اتاق ها و حتی بدون باز شدن درب ها ایجاد کرده و نور طبیعی را به خوبی عبور می دهند. استفاده از درب هایی با پانل چوبی و شیشه ای، با ترکیب خلاقانه ی چوب و شیشه سبک معماری منزل را ارتقا داده و زیبایی های آن را دو چندان می کند.

تاثیر درب در دکوراسیون داخلی

تاثیر درب در دکوراسیون داخلی

 

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.